Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo kupić, a co sprzedać

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 16:56:01
szwajcaria, handel, eksport, import, gospodarka

Obroty handlowe z zagranicą stanowią 76 proc. szwajcarskiego PKB.

 

 

Na Unię Europejską przypada 59,7 proc. eksportu i 78 proc. importu Szwajcarii. Głównymi partnerami handlowi Szwajcarii są: Niemcy, Włochy, USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Austria, Niderlandy, Hiszpania i Japonia.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Szwajcaria specjalizacje się w tych dziedzinach eksportu, które są mało wrażliwe na wahania koniunktury i ryzyko kursowe (wysokie technologie, farmaceutyka, przemysł mechaniki precyzyjnej).

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Szwajcaria, pozostająca poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, reguluje swoje stosunki gospodarcze, w tym handlowe, z Unią Europejską poprzez umowy bilateralne.

Głównym instrumentem traktatowym w wymianie handlowej zarówno z Unią, jak i z krajami poza-unijnymi, Szwajcaria uczyniła umowy o wolnym handlu. Zawiera je bądź samodzielnie, bądź też pod auspicjami EFTA.

 

Ministrowie gospodarki Szwajcarii i Chin podpisali w lipcu 2013 r. w Pekinie umowę o wolnym handlu, która formalnie zaczęła obowiązywać od połowy 2014 r. Równocześnie rząd szwajcarski powołał grupę roboczą, która ma wypracować ramy działania.

Pekin zaproponował, aby światowy handel chińską walutą odbywał się za pośrednictwem zurychskiego rynku finansowego (formalną propozycję ustanowienia platformy clearingowej w Zurychu złożył premier Chin podczas majowej wizyty w Szwajcarii). Powstanie platformy może spowodować wzrost zainteresowania Szwajcarią wśród inwestorów chińskich, szczególnie z branży finansowej i surowcowej.