Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformatyka w bankach szwajcarskich.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2013-10-04 11:29:54

Zapotrzebowanie na nowe oprogramowanie jest jednym z nieoczekiwanych następstw kryzysu koniunktury światowej gospodarki. Banki szwajcarskie w większości będą prędzej czy później zmuszone do poszukiwania oferentów software-u. Będą to zapewne robiły przede wszystkim na rynku wewnętrznym, ale nie można wykluczyć szans dla wyspecjalizowanych firm z zagranicy.

 

Największe banki w Szwajcarii, takie jak UBS i Credit Suisse, robią to bez angażowania zewnętrznych ekspertów: tworzą i zarządzają własnymi systemami informatyki bankowej. Jednak zdecydowana większość spośród 360 banków mających tutaj swoje siedziby korzysta z outsourcingu i zleca opracowanie koncepcji oprogramowania i instalację sieci informatycznej wyspecjalizowanym firmom. Największym oferentem w tej branży jest firma Avaloq z Zurychu, która niedawno jeszcze bardziej umocniła swoją pozycję na rynku przejmując B-Source, przedsiębiorstwo należące przedtem do grupy banku BSI z włoskojęzycznego kantonu Tessin. Wśród konkurentów Avaloq-u najbardziej liczy się Finnova z Lenzburgu. Po jej ofertę częściej sięgają mniejsze, prywatne czy też regionalne banki.

 

Proces przenoszenia niektórych obszarów aktywności, w tym właśnie przede wszystkim tworzenia, niezbędnego w każdej liczącej się instytucji finansowej stałego unowocześniania bazy informatycznej i jej serwisowania, poza bank jest jednak w ocenie specjalistów dopiero w fazie początkowej. Szacuje się go na zaledwie 1,0 procent wartości obrotów w tej branży, podczas gdy przykładowo w Wielkiej Brytanii jest to już ponad 52 %.

 

Zaliczany do najbardziej znanych, z wielkimi tradycjami i liczący się zwłaszcza w sferze bankowości prywatnej w Szwajcarii bank Julius Baer ogłosił niedawno, że będzie poszukiwał wykonawcy w projekcie nowoczesnego zinformatyzowania całej jego działalności. Szacuje się, że będzie to ten bank kosztowało kilkaset milionów franków. W komentarzach ekspertów akcentuje się, że ten wydatek, podobnie jak i koszty dokonujących się aktualnie lub przewidywanych w najbliższym czasie tego rodzaju operacji w innych bankach, są niezbędne. Jest to mniej lub bardziej bezpośrednio następstwo ”pokryzysowych” regulacji przyjętych w Szwajcarii odnośnie do systemu bankowego (transparencja, obowiązek tworzenia funduszy rezerwowych, spadające marże). Jeśli dodać do tego negatywny w niektórych aspektach efekt wysokiego kursu franka, to banki nie mają właściwie innego wyjścia: muszą poszukiwać sposobów na redukcją kosztów, a optymalna informatyzacja jest jednym z najlepszych, chociaż krótkookresowo oznacza poważne obciążenie.

 

To obciążenie dotyczy nie tylko bezpośrednio wymiaru finansowego – wdrożenie nowego software-u, w znacznym stopniu wiążącego się zresztą także z zakupami nowego sprzętu, jest każdorazowo trudnym przedsięwzięciem. Ze zrozumiałych powodów kłopot z wdrożeniem mają nie tylko pracownicy banku ale także klienci, którzy w następstwie wprowadzenia nowych narzędzi, inaczej skonfigurowanych dokumentów, formularzy itp. muszą na nowo „uczyć się oferty” swojego banku. Mówi się często o zjawisku „zmęczenia informatycznego”.

 

Ale, jak zgodnie stwierdzają wszyscy komentatorzy, banki (nie tylko przecież w Szwajcarii) są skazane na stałe modernizowanie swych sieci i – paradoksalnie – światowy kryzys spowodował konieczność zintensyfikowania tego procesu. Firmy oferujące ciekawe oprogramowanie i sprawdzone jako sprawnie je wdrażający wykonawcy mogą więc liczyć na zamówienia ze Szwajcarii. Warto obserwować ten rynek - klienci są z wielu względów atrakcyjni, chociaż należą zapewne do najbardziej wymagających.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert