Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzwajcarzy zestresowani, ale zadowoleni z pracy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Emilia Jeziórska - Pyzel | 2016-11-22 15:58:07
stres w pracy


Szwajcarzy zestresowani, ale zadowoleni z pracy

 

Stres w pracy, jak się okazuje, dotyka również mieszkańców szwajcarskiej wyspy dobrobytu. Według najnowszych badań Wyższej Szkoły Zawodowej w Bernie i Związku Zawodowego Travaillesuisse, przeprowadzonych wśród 1400 pracowników aż 38% Helwetów uskarża się na częsty stres w pracy. Jedna czwarta z tej grupy wskazywała na bardzo duże obciążenie stresem w miejscu pracy. Na podobne wyniki wskazują badania „Job-Stress-Index 2016” szwajcarskiej fundacji Promocja Zdrowia (Stiftung Gesundheitsförderung Schweiz). Problemy ze stresem w miejscu pracy przewyższają te związane z fizycznym obciążeniem pracowników, a dobrze zarabiający Helweci uskarżają się na większe obciążenie dodatkowym czasem pracy niż osoby o niższych zarobkach. Niemal jedna trzecia pracowników czuje się niedoceniana przez swoich przełożonych.

Mimo rosnącego obciążenia stresem Szwajcarzy wciąż są raczej zadowoleni z pracy – w dziesięciopunktowej skali, gdzie najwyższy punkt oznaczał „bardzo zadowolony”, średnia ocen wyniosła 7,5.

Znacznąco powyżej średniej plasują się też szwajcarscy pracownicy w międzynarodowych rankingach, przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką średnią zarobków oraz niskie bezrobocie. Według danych OECD Szwajcarzy wysoko oceniają też swoje zdrowie – 7. miejsce spośród 35 krajów, które zrzesza organizacja.

 

Źródło: Neue Zürcher Zeitung, 22.11.2016

Opr. I.A. Hałgas