Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 17:27:16
szwajcaria, prawo, windykacje, sądy, ue

W Szwajcarii panuje z reguły duża dyscyplina w spłacie zobowiązań, w ostatnich latach jednak nieznacznie osłabła. Nie oznacza to, że nie zdarzają się firmy niepłacące za dostarczone towary czy usługi, również zagranicznym podmiotom.

 

Po zastosowaniu dostępnych środków w postaci np. pism przypominających o upłynięciu terminu zapłaty, wyznaczeniu nowego terminu, wezwań do dokonania zapłaty itp. działań, jeśli kontrahent dalej nie uiszcza należności, jedną z dróg do jej odzyskania jest skierowanie sprawy do sądu.

Jeśli w kontrakcie/umowie brak jest określonej jurysdykcji, sprawa może być wniesiona do sądu polskiego, którego korzystny dla skarżącego wyrok można oddać do egzekucji u szwajcarskiego komornika, właściwego według miejsca siedziby firmy – dłużnika.

O usytuowaniu urzędów komorniczych decydują kantony. Z reguły mają one siedziby w poszczególnych gminach. Te mniejsze mają wspólnego komornika, a większe - kilka urzędów.

Na wezwanie komornika miejscowy podmiot może złożyć sprzeciw wobec wyroku polskiego sądu; wówczas sprawę należy oddać do sądu szwajcarskiego, co już znacznie podnosi koszty procesu i wydłuża terminy.

W Szwajcarii działają także firmy zajmujące się m.in. inkasem należności. Z reguły są to firmy prawnicze, współpracujące także z wywiadowniami handlowymi, i zatrudniające osoby doświadczone w stosowaniu prawnie dozwolonych środków, służących do zminimalizowania ryzyka utraty należności.

Sprawę można skierować również bezpośrednio do jednej z licznych kancelarii adwokackich, najlepiej specjalizującej się w prawie gospodarczym.

Szczegółowe uregulowania z tego zakresu znajdują się m.in. w ustawie z 11 kwietnia 1889 r. o zajmowaniu długów i konkursach (SR 281.1) oraz w szeregu rozporządzeń wykonawczych, np. w rozporządzeniu z 5 czerwca 1996 r. o formularzach stosowanych w postępowaniu dot. zwrotu długów oraz konkursach, jak również w prowadzeniu rachunków (SR 281.31).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert