Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie radców handlowych krajów Unii Europejskiej w Przedstawicielstwie UE w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-09-05 15:51:06
wphi berno, eeas, fmopa


29 sierpnia odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie radców handlowych krajów Unii Europejskiej w Przedstawicielstwie UE w Bernie.

Reprezentant Przedstawicielstwa Marco Dueerkop przedstawił najważniejsze tematy, poruszone podczas spotkania Wspólnego Komitetu ds. porozumienia Szwajcarii i UE w sprawie swobodnego przemieszczania się osób (FMOPA), które odbyło się 3. lipca. Jednym ze znaczących wyników spotkania jest uznanie przez Szwajcarię kwalifikacji zawodowych obywateli UE – obecnie trwają prace nad włączeniem Szwajcarii w System Informacji o Wewnętrznym Rynku (IMI). Strona szwajcarska zadeklarowała także dalsze konsultacje społeczne w sprawie systemu pozwoleń na pracę dla lekarzy z zagranicy. Na spotkaniu Komisji poruszone zostały także kwestie utraty pozwolenia na pobyt w Szwajcarii przez obywateli UE w przypadku ponad 6-miesięcznego braku pracy, sprawa odmiennych procedur uzyskiwania pozwolenia na pobyt dla obywateli UE w różnych kantonach czy też kwestia rejestrów karnych w Ticino.

Marco Dueerkop zaprezentował także pokrótce najnowszy raport szwajcarskiego Obserwatorium FMOPA dotyczący wpływu swobodnego przemieszczania się osób pomiędzy Szwajcarią a UE na szwajcarski rynek pracy. Raport wskazuje, iż liczba immigrantów z krajów UE/EFTA do Szwajcarii była w 2016 roku najniższa od 2006, osiągając poziom 35 tys. osób, a realne płace wzrosły o 0,8% na rok między 2002 a 2016 rokiem, a więc więcej niż w latach 1992 - 2002. Ogólnie raport prezentuje pozytywny wpływ swobodnego przemieszczania się osób pomiędzy Szwajcarią a UE na szwajcarski rynek pracy.

W dalszej części spotkania reprezentant Przedstawicielstwa UE przedstawił najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które będą mieć miejsce w Szwajcarii w najbliższych miesiącach.

 

Fot. http://climateobserver.org, European External Action Service/Flickr

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici Thor

Nici poliestrowe, klejone, zawierające w swojej budowie rdzeń z metalu nierdzewnego. Specjalistyc...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-05-10 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Nici Polico

POLICO jest nicią szwalniczą o wielostronnym zastosowaniu. Perfekcyjne połączenie poliestrowego r...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-05-10 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Nici Gracja

Przeznaczona jest do haftowania maszynowego i metrażowego (gipiury), aplikacji, logotypów, herbów...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-05-10 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert