Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie radców handlowych krajów Unii Europejskiej w Przedstawicielstwie UE w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-07-04 14:15:43
wphi berno, eeas berno


27 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie radców handlowych krajów UE w Przedstawicielstwie UE w Bernie. Podczas spotkania omówiono między innymi kwestie reformy podatku VAT odnośnie rynku elektroniki planowanej w Unii Europejskiej, a także, z rocznym opóźnieniem w Szwajcarii, najnowsze dane dotyczące kontroli zagranicznych firm w Konfederacji Szwajcarskiej oraz m.in. przedłużenia moratorium na uprawę żywności modyfikowanej genetycznie, sieci elektrycznych czy rewizji prawa lotniczego, poruszone podczas letniej sesji parlamentu UE.

Reprezentant Przedstawicielstwa UE Marco Dueerkop zaprezentował także sprawozdanie ze spotkania Wspólnego Komitetu UE i Szwajcarii w Chur, które dotyczyło głównie ratyfikacji przez Szwajcarię porozumień Światowej Organizacji Handlu oraz przyjętego przez kanton Ticino prawa, wprowadzającego preferencję dla szwajcarskich firm w przetargach.

Marco Dueerkop przedstawił także relację Wspólnego Komitetu UE i Szwajcarii w Brukseli, które dotyczyło transportu lądowego, gdzie dyskutowano m.in. o zakazie użytkowania głośnych pociągów w Szwajcarii od 2020 roku oraz o przystąpieniu tego kraju do Europejskiej Agencji Kolejowej.

W dalszej części spotkania miał miejsce wykład Andreasa Reutera, zastępcy dyrektora Komisji ds. Technologii i Innowacji, który przedstawił działalność Komisji oraz Emilie Dupont, szefowej Enterprise Europe Network Switzerland (Euroresearch), która przybliżyła zadania swojej instytycji, wspierającej małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane międzynarodową ekspansją.

 

Fot.: http://climateobserver.org