WPHI Berno uczestniczyło w kolejnym już seminarium organizowanym przez Instytut Europejski na Uniwersytecie w Zurychu w Domu Kantonów w Bernie. Tym razem spotkanie poświęcone było rozwojowi relacji Konfederacji Szwajcarskiej z Unią Europejską w ujęciu historycznym, a prelegentem był prof. Michael Hahn.
Przypomnijmy, że Szwajcaria, choć jest członkiem licznych organizacji międzynarodowych, nie należy do Unii Europejskiej i jako jedyny kraj EFTA nie jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Decyzję o nie przystąpieniu do strefy wolnego handlu obywatele Szwajcarii podjęli w referendum z grudnia 1992 roku.
W czerwcu 1999 Szwajcaria i UE zawarły umowy dwustronne, które dotyczyły m.in. transportu lotniczego i lądowego, współpracy naukowo-technicznej, zamówień publicznych czy handlu produktami rolnymi. Szwajcaria zobowiązała się także do adaptacji części prawa wspólnotowego i opłacania tzw. składki solidarnościowej.
Po raz kolejny wizję bliższego zacieśnienia więzi z Unią Szwajcarzy odrzucili w referendum z marca 2001 roku, głosując przeciw inicjatywie „Yes to Europe!”, ktora postulowała natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.Cztery lata później Helweci, w kolejnym referendum, zadecydowalį o przystąpieniu do strefy Schengen.
Referendum z lutego 2014 roku, kiedy to Szwajcarzy zadecydowali o ograniczeniu napływu imigrantów do ich kraju, skomplikowało relacje Konfederacji z Unią Europejską. Helweci zadecydowali bowiem, że obywatele UE, nie będą mogli jak dotychczas osiedlać się bez ograniczeń w Szwajcarii.
Warto dodać, że mimo iż Helwecja nie przynależy do UE, jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Unii.
Fot. Rtsforum.ch
Autor: IAH