Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie radców handlowych krajów Unii Europejskiej w Przedstawicielstwie UE w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-04-25 16:21:22
wphi berno, przedstawicielstwo ue w szwajcarii i liechtensteinie, szwajcarski rynek energii elektrycznej


25 kwietnia WPHI Berno uczestniczyło w kolejnym posiedzeniu radców handlowych w Przedstawicielstwie UE w Bernie. W pierwszej części spotkania miał miejsce wykład dr. Patricka Dümmlera z instytutu Avenis Suisse, dotyczący rynku energii elektrycznej w Szwajcarii. Jak podkreślił dr Dümmler, szwajcarski rynek energii jest jedynie częściowo otwarty – prywatni użytkownicy i małe firmy nie mają możliwości wyboru dostawcy energii, jedynie duże firmy mogą same decydować o wyborze dostawcy (od 2009 roku). Ceny energii elektrycznej w Szwajcarii, która importuje część tego produktu z sąsiednich krajów, zależne są przede wszystkim od cen energii w Niemczech i we Francji. Dla gospodarstw domowych ceny energii są wysokie – najniższe w Kantonie Schwyz, najwyższe w Kantonie Genewa. Znaczącą część wykładu dr Dümmler poświęcił Strategii Energetycznej 2050 - projektowi, który zostanie poddany pod głosowanie Szwajcarów w referendum 21. maja 2017 roku. Ekspert ze szwajcarskiego think tanku przedstawił najważniejsze obszary tego projektu dotyczące: efektywności energetycznej, energii odnawialnej, energii atomowej oraz sieci energetycznych.

Podczas spotkania omówiono także poprawki naniesione od czasu ostatniego spotkania na dokumencie - przygotowanym przez Przedstawicielstwo UE w konsultacji z przedstawicielami ambasad – zawierającym listę barier w dostępie do szwajcarskiego rynku. W ostatniej części Marco Dueerkop z Przedstawicielstwa UE przedstawił najnowsze dane ze Światowej Organizacji Handlu dotyczące Szwajcarii i Liechtensteinu.

 

 

Fot. Europe.eu