Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu„Twoja firma w Szwajcarii” – webinar Kantonu Schwyz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-04-13 15:22:27
wphi berno, kanton schwyz, biznes w szwajcarii


WPHI Berno uczestniczyło w konferencji online, zorganizowanej przez Wydział Ekonomiczny Kantonu Schwyz, wspierany przez kancelarię prawną HütteLAW oraz firmę PWC z Zugu. Pełny tytuł sesji brzmiał: „Twoja firma w Szwajcarii – udane wejście na rynek w przyjaznym biznesowi Kantonie Schwyz”.

O tym, dlaczego warto zarejestrować firmę i rozpocząć biznes w Kantonie Schwyz, jak to zrobić oraz w jaki sposób prowadzić w Szwajcarii księgowość, w swoich prezentacjach mówili: Mathias Ulrich z Wydziału Ekonomicznego Kantonu Schwyz, dr Katarzyna Lasota Heller, partner Kancelarii Prawnej HütteLAW oraz Justyna Pluta, ekspert podatkowy z firmy PWC.

 

Mathias Ulrich przypomniał, że Kanton Schwyz to komercyjny i biznesowy hub. Na jego terenie znajduje się 150 firm z obszaru usług finansowych, które bezpośrednio zatrudniają 3 tys., a pośrednio 5,5 tys. pracowników, ponad 50 firm ma tutaj swoje główne siedziby, tu też działa ok. 30 firm z branży chemicznej, farmaceutycznej i medycznej. Ważny jest również przyjazny firmom system podatkowy. Liczący 153 tys. mieszkańców Kanton Schyz to też miejsce gdzie łatwo o wykwalifikowanych pracowników, niemal połowa z nich dojeżdża też z pobliskich większych miast (największa liczba z Zurychu). Co warto podkreślić, zdumiewająco niskie jest tutaj bezrobocie, które nawet na tle całej Szwajcarii (3,3 procent) pozytywnie zaskakuje swoją niską wartościa tj. 1,8 procent. Zaletą kantonu jest niewielka odległość od Zurychu (zaledwie 30 minut drogi), jak i uroki górkiego, atrykcyjnych rekreacyjnie obszaru, gdzie można uprawiać wiele sportów górskich, między innymi w znanym ośrodku rekreacyjnym Hoch-Ybrig. Liczba zarejestrowanych tu firm w 2016 roku to aż 17’078 (w 2006 r. było to 10’606 zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych). Dzięki tutejszej Agencji Rozwoju Biznesu zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc i poradę.

 

Dr Katarzyna Lasota Heller, partner Kancelarii Prawnej HütteLAW, przedstawiła prawne aspekty związane z rejestracją działalności gospodarczej w Kantonie Schwyz. Opowiedziała o najbardziej typowych rodzajach podmiotów gospodarczych, wymogach prawnych i kosztach z tym związanych, kwestiach dotyczących zatrudniena, pozwoleń na pracę i pobyt, obowiązujących w Szwajcarii, a także systemie ubezpieczeń społecznych w Szwajcarii. Zarejestrowana w Konfederacj Szwajcarskiej spółka musi posiadać kapitał, siedzibę, zarząd, a jej założenie zabierze około tygodnia. Za dodatkową opłatą możliwa jest szybsza rejestracja. Warto dodać, że rejestracja spółki nie wymaga podróży do Szwajcarii (choć oczywiście ze względu na piękno kraju i samego Kantonu Schwyz warto). Wszystkie niezbędne formalności może za przyszłego przedsiębiorcę załatwić upoważniony notariusz. Dr Lasota Heller przedstawiła też pokrótce rodzaje pozwoleń na pobyt w Szwajcarii i kwestie ubezpieczeń zdrowotnych pracowników, za które pracodawca tutaj nie musi płacić.

 

Kwestie związane z podatkami zaprezentowała Justyna Pluta, ekspert podatkowy z firmy PWC. Podkreśliła, iż atutem Szwajcarii jest stabilność polityczna i ekonomiczna (1-sze miejsce w ramkingu „The Global Competitiveness Index 2015-2016”, siódmy raz z rzędu), doskonała reputacja międzynarodowa i integracja z europejską i światową gospodarką, mimo, że Szwajcaria nie jest członkiem EU. Atrakcyjne dla przedsiębiorców jest również liberalne prawo pracy, elastyczne prawo korporacyjne i prawo umów, wysoko rozwinięty system bankowy i rynek kapitałowy, zaawansowane technologie i inwestycje w innowacje, a także mocne międzynarodowe środowisko biznesowe i doskonała infrastruktura. W dalszej części ekspertka z PWC przedstawiła także szwajcarski system podatkowy i kwestie związane z księgowością.

Fot. Schwyz Tourismus

Oprac. IA Hałgas