Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSztuka i biznes w Muzeum Polskim w Rapperswilu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-04-05 14:56:45
wphi berno, muzeum polskie w rapperswilu, polish professionals in switzerland


2. marca w zamku w Rapperswilu, gdzie mieści się Muzeum Polskie, o sztuce oraz o sztuce prowadzenia biznesu związanego z kulturą mogli posłuchać i podyskutować polscy profesjonaliści. Było to kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów w Szwajcarii, tym razem we współpracy z Muzeum Polskim w Rapperswilu. W spotkaniu uczestniczył ambasador RP w Bernie dr Jakub Kumoch oraz dr Zbigniew Kostecki, kierownik WPHI Berno.

Podczas spotkania o swoich pasjach, które przełożyły się na prowadzoną z sukcesem działalność gospodarczą opowiedzieli zaproszeni goście: Norbert Roztocki oraz Sebastian Uszyński.

Norbert Roztocki, pomysłodawca i właściciel firmy MoveArt, podzielił się swoim pomysłem – realizowanym już przez jego firmę – jak przestrzeń publiczną ożywić dzięki ekologicznym, bezpiecznym i po prostu ładnym rzeźbom, umożliwiajacym jednocześnie odpoczynek i zabawę. Norbert Roztocki to urodzony w Krakowie absolwent antropologii kultury oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ABO Akademie w Finlandii. Przez ponad 10 lat zawodowo zajmował się fotografią prasową i filmem dokumentalnym. Podczas pobytu w Finlandii pracował dla największych fińskich gazet: Helsinging Sanomat oraz Turun Sanomat. Jest autorem ponad 40 indywidualnych wystaw fotograficznych poświęconych tematyce etnograficznej. Wraz z rodziną mieszka w okolicach Bazylei, gdzie zajmuje się rzeźbą i designem oraz prowadzi firmę Move Art.

Równie ciekawa była prelekcja Sebastiana Uszyńskiego, wiolonczelisty, menadżera kultury, który opowiedział o tym jak muzyką, która jest jego zawodem i pasją, udaje mu się dzielić z innymi, poprzez festiwal muzyczny Vier Jahreszeiten Riehen. Sebastian Uszyński jest jego założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu, a także prezesem firmy BelSuono GmbH. Od roku 1987 mieszka w Szwajcarii. Ukończył studia muzyczne w Bazylei i w Helsinkach. Jest również absolwentem studiów podyplomowych „Zarządzanie kulturą” na Uniwersytecie w Bazylei. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych, koncertuje regularnie w Szwajcarii i zagranicą.

Na koniec swojego spotkania prelegent niezwykle miło zaskoczył zgromadzonych, wykonując dwa utwory na wiolonczeli, przy okazji dzieląc się ciekawą historią należącego do niego zabytkowego instrumentu.

Dalsza część wieczoru upłynęła na rozmowach – o sztuce, biznesie i nie tylko - w wypełnionych polskimi pamiątkami i dziełami sztuki zamkowych wnętrzach, gdzie od 147 lat mieści się Muzeum Polskie.

SPPS 1Foto: Rafał Wóycicki

SPPS3

Foto: Rafał Wóycicki


 

Foto: Rafał Wóycicki