Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTargi SuisseNautic - święto branży żeglarskiej w Bernie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Iwona Aleksandra Hałgas | 2017-04-05 14:54:33
wphi berno, targi suissenautic, branża żeglarska


SuisseNautic, największe i jedyne o zasięgu krajowym targi branży żeglarskiej w Szwajcarii, przyciągnęły w tym roku ok. 19 tys. odwiedzających.

SNA1aFot. SuisseNautic


Imprezę, trwającą od 15. do 19. lutego, odwiedził także dr Zbigniew Kostecki, radca, kierownik WPHI Berno.

Przez pięć słonecznych, choć wciąż zimowych dni, Berno było nie tylko stolicą Szwajcarii, ale też żeglarską stolicą kraju. Wyobraźnię odwiedzających targi SuisseNautic ożywiały prezentowane przez około 200 wystawców z kraju i zagranicy modele łodzi, jachtów, katamaranów, żaglówek i kajaków, a także bogaty przegląd elementów wyposażenia łodzi, żeglarskich akcesoriów, ubrań czy książek związanych z tą tematyką.

Polskim akcentem na targach była obecność firmy Green Dream Boats Sp. Z o.o, producenta ekologicznych jachtów z Gdyni.

Wizytujący targi mogli się przyjrzeć, a nawet spróbować różnych aktywności wodnych - jak na przykład wiosłowanie na desce - które miały miejsce na dużym basenie w hali targów.

Atrakcją tegorocznych SuisseNautic były także dwie łodzie, które mają za sobą start w zawodach podczas Mistrzostw Olimpijskich w Rio w 2016 roku.


SNA2aFot. SuisseNautic

W Szwajcarii zainteresowanie żeglarstwem, jak również innymi sportami wodnymi, jest znaczące. Liczba zarejestrowanych łodzi motorowych pozostaje od lat na stabilnym, wysokim poziomie sięgającym 100 tys., co dla śródlądowego kraju jest wysoką liczbą. Dla porównania w liczących kilkakrotnie więcej ludności Francji czy Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest po 500 tys. łodzi.

Przy okazji warto podać kilka liczb. W Szwajcarii łodzie produkuje 20 firm, w Austrii 26, a w Niemczech 173. W Polsce liczba producentów jachtów sięga 84 (cała polska branża jachtowa to aż 900 przedsiębiorców). Prawdziwym królem rynku okazuje się niewielka Holandia z 227 producentami łodzi. Na wysokiej pozycji plasują się też otoczone wodami Włochy (273) i Francja (113).

Nieco inaczej rozkładają się akcenty, gdy weźmiemy pod uwagę sprzedaż jachtów. W Szwajcarii sprzedażą łodzi trudni się aż 21 przedsiębiorców. W Niemczech 86, a w Holandii 28.  Więcej informacji na portalu Profinautic (www.profinautic.com).