Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiceminister Jadwiga Emilewicz wzięła udział w Radzie Ministerialnej państw Europejskiej Agencji Kosmicznej w Lucernie (1-2 grudnia 2016 r.)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Emilia Jeziórska - Pyzel | 2016-12-05 12:08:40
wiceminister jadwiga emilewicz, rada ministerialna państw europejskiej agencji kosmicznej.


W Lucerne w Szwajcarii odbyła się Rada Ministerialna państw Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polskiej delegacji z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego, przewodniczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Temat przewodni spotkania to Space 4.0i- innovate, inform, interact and inspire.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiające wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1975 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia.

Finansowanie ESA pochodzi ze składek państw członkowskich. Co kilka lat wysocy przedstawiciele rządów poszczególnych państw spotykają się na Radach Ministerialnych ESA. To właśnie na nich podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące kierunków rozwoju agencji kosmicznej. Dwa ostatnie spotkania, w których także udział wzięła Polska, odbyły się w 2012 i w 2014 roku.

 

Więcej: https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/rada-ministerialna-europejskiej-agencji-kosmicznej/

 
Pliki do pobrania

Rada Ministerilana ESA
image | 35.87 KB
Pobierz