Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolskie start-upy z misją gospodarczą w Szwajcarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Emilia Jeziórska - Pyzel | 2016-11-29 15:08:18
start-upy, misja gospodarcza


Młodzi przedsiębiorcy stanowili część delegacji gospodarczej z udziałem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która towarzyszyła Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas jego wizyty w Szwajcarii 13-15 listopada 2016r. Celem wizyty była między innymi promocja Polski jako partnera innowacyjnej gospodarki.

Współorganizatorem części gospodarczej wizyty Prezydenta RP obok szwajcarskich partnerów (Digitalswitzerland i Politechnika w Lozannie) był m.in. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Bernie i Referat Polityczno - Ekonomiczny Ambasady RP w Bernie.

Jak podkreślała wiceminister Emilewicz była to pierwsza misja gospodarcza towarzysząca wizycie Prezydenta RP zorganizowana w nowym formacie. Jej uczestnicy to nie tradycyjny biznes, lecz młodzi polscy inwestorzy.

Przedstawiciele firm Migam, Kontakt.io, VoicePin, Photon i FlyTech UAV, którzy otrzymali paszport prezydencki podczas gali start-upów w Pałacu Prezydenckim, mieli okazję wymienić doświadczenia ze szwajcarskimi partnerami, a także mogli nawiązać kontakt z przedstawicielami dużych firm telekomunikacyjnych i informatycznych. – Chcemy, aby nasze firmy, które już dziś mają potencjał eksportowy, znajdowały partnerów biznesowych, którzy będą chcieli stosować te rozwiązania w swoich firmach. Ale także partnerów inwestycyjnych, którzy będą skłonni zainwestować tak, by produkt zyskał jeszcze bardziej globalny komponent – zaznaczała wiceminister rozwoju.

Pierwszego dnia wizyty polscy przedsiębiorcy mogli zaprezentować swoje przedsięwzięcia biznesowe w firmach Swisscom AG w Bernie oraz Cisco Systems GmbH w Rolle. Tego samego dnia odwiedzili Swisscom Digital Lab w Politechnice w Lozannie. Także w kampusie Politechniki odbyła się kolejna sesja, gdzie zarówno polskie jak i szwajcarskie start-upy przedstawiały swoje innowacyjne produkty i usługi. Spotkanie, prowadzone przez Michaëla Thémansa, wicedyrektora Działu Transferu Innowacji i Technologii Politechniki, było doskonałą okazją do porównania modeli biznesu i wymiany doświadczeń przez młodych przedsiębiorców z obu krajów.

15 listopada polscy innowatorzy uczestniczyli w kolejnej sesji wymiany polsko-szwajcarskich doświadczeń, szczególnie w zakresie współpracy i wsparcia dla młodych innowacyjnych przesiębiorstw przez uczelnie i państwo. Wiceminister Emilewicz zaprezentowała program wsparcia dla start-upów i innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych oraz omówiła dotychczasowe doświadczenia i czekające Polskę wyzwania w tym obszarze. – Wykorzystanie szwajcarskich doświadczeń w zakresie wspierania innowacji, wdrażania nowoczesnych technologii i funkcjonowania szkolnictwa zawodowego dualnego jest dla nas bardzo interesujące – podkreślała. O współpracy i systemie wsparcia Politechniki w Lozannie dla powstających start-upów opowiedział Michaël Thémans, wicedyrektor Działu Transferu Innowacji i Technologii uczelni.

Sesja podsumowująca dwudniowe warsztaty odbyła się z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, ambasadora Jakuba Kumocha, przedstawicieli oficjalnej delegacji, rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa oraz Rektora Politechniki w Lozannie Patricka Aebischera. Przedstawiciele polskich start-upów jeszcze raz mogli krótko zaprezentować swoje firmy. Z uznaniem podsumowali także dwudniowe warsztaty, podkreślając jak ważna była dla nich możliwość wymiany doświadczeń ze szwajcarskimi partnerami oraz nawiązania kontaktów biznesowych. PPE_PL_ANHR1352.jpg
Pliki do pobrania

ANHR1352
image | 522.91 KB
Pobierz