Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza nowe bankntoy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Wolniarski | 2016-04-08 15:51:20
waluta chf, banknoty

W dniu 6 kwietnia 2016 r. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zaprezentował nowy banknot o nominale 50 CHF, który zostanie wprowadzony do obrotu od dnia 12 kwietnia 2016 r. Banknoty o pozostałych nominałach zostaną zaprezentowane i wprowadzone do obrotu w najbliższym czasie

W dniu 6 kwietnia 2016 r. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zaprezentował nowy banknot o nominale 50 CHF, który zostanie wprowadzony do obrotu od dnia 12 kwietnia 2016 r. Banknoty o pozostałych nominałach zostaną zaprezentowane i wprowadzone do obrotu w najbliższym czasie. Jako następny do obrotu zostanie wprowadzony banknot o nominale 20 CHF, nastąpi to najprawdopodobniej na wiosnę 2017 r. Natomiast kolejne nominały z nowej serii pojawią się w odstępstwie czasu od 6 miesięcy do 1 roku. Cały proces emisji nowej serii banknotów powinien zostać zakończony w 2019 r. W ten sposób realizuje się projekt wprowadzenia nowej serii banknotów, który został zapoczątkowany 11 lat temu. Proces ten uległ jednak opóźnieniu z uwagi na konieczność rozwoju nowej technologii bezpieczeństwa oraz produkcji nowego rodzaju papieru, na którym będzie drukowana cała seria franków szwajcarskich.

 

Głównym elementem banknotu o nominale 50 CHF są wiatr , dłoń oraz kula ziemska. Wspólnym motywem wszystkich nowych nominałów będzie uniwersalność Szwajcarii, dlatego na każdym banknocie będą widoczne elementy dłoni oraz kuli ziemskiej. Ponadto nowe banknoty będą mniejsze i bardziej poręczne niż dotychczasowe. Mieszkańcy Szwajcarii w ramach ogólnokrajowej kampanii informacyjnej zostaną poinformowani o wyglądzie nowej serii oraz możliwościach sprawdzenia ich autentyczności.

 

Wygląd nowego banknotu o nominale 50 CHF znajduje się pod poniższym linkiem: https://www.snb.ch/de/iabout/cash/series9/design_series9/id/cash_series9_design_50

 

Więcej informacji znajduje się w poniższych linkach:

http://www.nzz.ch/wirtschaft/wirtschaftspolitik/hersteller-von-banknoten-am-webstuhl-des-geldes-ld.11538

 

http://www.tagesanzeiger.ch/wirtschaft/geld/endlich-mal-ein-guter-tag-fuer-thomas-jordan/story/31703756

 

Opracowanie: Magdalena Jania




Pliki do pobrania

50 chf
image | 237.39 KB
Pobierz
banknot 50 chf
image | 137.31 KB
Pobierz