Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRanking 10 największych pracodawców w Lichtensteinie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-10-09 15:34:07
aktualności

Poniżej przedstawiony został ranking 10 największych pracodawców na terenie Lichtensteinu, którzy łącznie zatrudniają 9 100 pracowników

Dostawca z branży samochodowej ThyssenKrupp Presta z siedzibą w Eschen w ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce jako największy pracodawca w Lichtensteinie. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Hilti – koncern zajmujący się technologiami budowlanymi oraz producent urządzeń higieny dentystycznej - Ivoclar Vivadent. W rankingu 10 największych pracodawców nastąpiły zmiany.

 

Ranking 10 największych pracodawców zatrudniających łącznie 9 100 pracowników:

  1. ThyssenKrup Presta AG – dostawca części samochodowych z siedzibą w Eschen zatrudniający 1 810 pracowników (o 113 więcej niż w 2012 roku);
  2. Hilti AG – koncern zajmujący się technologiami budowlanymi z siedzibą w Schaan zatrudniający 1 564 pracowników (o 71 mniej niż w 2012 roku);
  3. Ivoclar Vivadent - firma zajmująca się technikami dentystycznymi z siedzibą w Schaan zatrudniająca 840 pracowników (o 1 mniej niż w 2012 roku);
  4. Hilcona – producent żywności z siedzibą w Schaan zatrudniający 832 pracowników (o 117 więcej niż w 2012 roku);
  5. LGT – instytut finansowy z siedzibą w Vaduz zatrudniający 825 pracowników (o 33 więcej niż w 2012 roku);
  6. Ospelt – producent żywności z siedzibą w Bendern zatrudniający 785 pracowników (o 3 mniej niż w 2012 roku);
  7. OC Oerlikon – koncern technologiczny z siedzibą w Balzers zatrudniający 713 pracowników (o 24 więcej niż w 2012 roku);
  8. Swarovski – producent kryształów z siedzibą w Triesen zatrudniający 705 pracowników (o 3 mniej niż w 2012 roku);
  9. Lichtensteinische Landesbank – usługodawca finansowy z siedzibą w Vaduz zatrudniający 554 pracowników (o 137 mniej niż w 2012 roku);
  10. VP Bank – instytut finansowy z siedzibą w Vaduz zatrudniający 495 pracowników (o 8 mniej niż w 2012 roku).

 

Największym pracodawcą w Lichtensteinie jest w dalszym ciągu ThyssenKrupp Pesta. Wyniki badań sondażowych wykonanych przez „Wirtschaft regional” pokazują, że firma ta jest pośród największych przedsiębiorstw Lichtensteinu jest największym pracodawcą w kraju i w ostatnim roku umocniła swoją pozycję lidera. Pod koniec 2013 roku firma w swojej siedzibie w Eschen zatrudniała 1 810 pracowników, o 113 więcej niż w roku poprzednim. Koncern prowadzi badania rozwojowe i produkcję samochodowych układów kierowniczych dla producentów takich jak BMW, Mercedes Benz i Ford.

Na drugim miejscu największych pracodawców Lichtensteinu znalazła się firma Hilti, która wielokrotnie zajmowała pierwszą pozycję tego rankingu. Ten producent sprzętu budowlanego w swojej siedzibie głównej w Schaan pod koniec 2013 roku zatrudniał 1 564 pracowników, o 71 mniej niż przed rokiem. Spadek zatrudnienia spowodowany jest decentralizacją zatrudnienia i przeniesienie niektórych stanowisk do globalnych spółek córek. Dyrektor działu kadrowego Hilti Klaus Risch zakomunikował: „Dziś patrząc na wielkość zatrudnienia w Lichtensteinie możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy stan, który będzie wystarczający w latach następnych”.

Na trzecim miejscu rankingu, zachowując duży odstęp od poprzedników znalazła się firma Ivoclar Vivadent. Pod koniec 2013 roku ten producent akcesoriów dentystycznych w swojej siedzibie w Schaan zatrudniał 840 pracowników – o 1 osobę mniej niż przed rokiem. Rzeczniczka prasowa firmy Nicole van Oers zapowiedziała, że pod koniec roku stan zatrudnienia może się nieznacznie zwiększyć.

Na miejscu czwartym znalazła się grupa Hilcona. Ten producent żywności w 2013 roku zatrudnił w swojej siedzibie 120 nowych pracowników, a ich liczba na koniec 2013 roku wyniosła 817. Rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Mark Vogelgsang zapowiedział, że liczba pracowników w obecnym roku będzie umiarkowanie wzrastać. Poza tym Hilcona rozbudowała swoją siedzibę w Schaan kosztem 50 mln CHF.  

Miejsce piąte rankingu zajęła grupa LGT. Ten bank księstwa Lichtenstein pod koniec 2013 roku zatrudniał w Vaduz i Bendern 825 pracowników, o 33 więcej niż w roku wcześniejszym. Dyrektor działu kadrowego Gustav Stendahl zapowiedział: „Również w przyszłym czasie zakładamy stabilny i długotrwały wzrost zatrudnienia”. Ten największy krajowy bank, widzi nowe kierunki rozwoju sektora bankowego, co da duże szanse dla długotrwałego wzrostu.

Na miejscu szóstym znajduje się grupa Ospel . Ten producent żywności zatrudniał pod koniec 2013 roku łącznie 785 osób, o 3 mniej niż w roku poprzednim. Tendencja ta powinna się w najbliższym czasie zmienić, ponieważ grupa ma zamiar powiększyć swoją siedzibę w Bendern o 50 osób budując nowy zakład produkcji pokarmu dla zwierząt.

Na miejscu siódmym, przesuwając się o dwa miejsca do góry, znalazła się firma OC Oerlikon. Ten szwajcarski koncern technologiczny w Balzers zatrudniał 713 pracowników w segmencie rozwoju zaawansowanych technologii.  Stan zatrudnienia w ciągu roku wzrósł o 15 osób, a kierowniczka działu kadrowego Prisca Hafner zapowiedziała, że stan zatrudnienia w Balzers pozostanie stabilny lub może nieznacznie wzrosnąć.

Na ósmym miejscu, notując spadek z siódmego w stosunku do roku poprzedniego znalazł się producent kryształów Swarovski. Przedsiębiorstwo to zmniejszyło stan zatrudnienia w Triesen o 3 pracowników i pod koniec 2013 roku ich liczba wyniosła 705. Trend redukcji zatrudnienia będzie się utrzymywał, ponieważ ta austriacka firma pod koniec 2013 zapowiedziała zmniejszenie zatrudnienia o 25 pracowników, co jest powodem spadku popytu na figurki kryształowe.  

Na miejscu dziewiątym rankingu znalazł się Lichtensteinische Bank, który zanotował spadek zatrudnienia o 137 osób. To posunięcie  nastąpiło w wyniku zmiany polityki finansowej zakładającej oszczędności w postaci wynagrodzeń pracowniczych oraz sprzedaż firmy córki w Lichtensteinie. Pod koniec roku instytut zatrudniał 554 pracowników i ten stan zatrudnienia powinien się w dalszym ciągu utrzymywać.    

Na dziesiątym miejscu, podobnie jak w roku poprzednim znalazł się VP Bank. Ten trzeci co do wielkości bank w Lichtensteinie pod koniec 2013 roku zatrudniał 495 osób , o 8 mniej niż w roku poprzednim.

Z badań „Wirtschaft regional” tych 10 największych pracodawców Lichtenstein zatrudnia w tym kraju 9 100 pracowników, co zapewnia ¼ zatrudnienia krajowego. Większość spośród 35 000 pracownikóww Lichtensteinie zatrudnionych jest w małych i średnich przedsiębiorstwach (do 500 pracowników). Ponad połowa pracujących na terenie Lichtensteinu to obcokrajowcy, którzy codziennie dojeżdżają do miejsca pracy ze Szwajcarii i Austrii.

źródło: Wirtschaft regional, nr 226, z dn. 4.10.2014
Pliki do pobrania

Ranking 10 największych pracodawców w Lichtensteinie
pdf | 230.02 KB
Pobierz