Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja podmiotu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 17:11:52
szwajcaria, spółki, prawo, podatki, rejestracja

Spółki kapitałowe, tj. spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą być wpisane do rejestru handlowego, który w Szwajcarii prowadzony jest w 26 kantonach przez urzędy rejestru handlowego.

Spółka osobowa (firma jednoosobowa) winna być wpisana do rejestru handlowego, jeśli jej roczny obrót osiągnie min. 100 000 franków. Zaleca się dokonanie wpisu również wówczas, gdy obrót jest niższy.

Wpis do rejestru gwarantuje wyłącznie prawo do użytkowania nazwy firmy. Jego koszt wynosi dla spółek akcyjnych oraz sp. z o.o. min. 650 franków (przy własnym kapitale do 200 000 franków) oraz min. 200 franków dla firm jednoosobowych.

Szczegółowe wymogi dotyczące umieszczenia w rejestrze handlowym wraz ze wzorami dokumentów obowiązujących w poszczególnych kantonach znajdują się na stronie http://zefix.admin.ch/.

Wprawdzie jest ona prowadzona w czterech językach (niemieckim, francuskim, włoskim i angielskim), ale strony poszczególnych kantonów, gdzie są umieszczone informacje obowiązujące na danym terenie – z reguły w językach w nich dominujących. Znajdują się tam też dane teleadresowe wszystkich kantonalnych urzędów rejestrów handlowych.

Zasadniczo zakładaniem spółek kapitałowych w Szwajcarii zajmują się wyspecjalizowani prawnicy bądź kancelarie adwokackie. Przeciętny czas założenia spółki akcyjnej od momentu powzięcia decyzji do rozpoczęcia działalności wynosi ok. sześciu tygodni.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest dogodniejsza forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Koszty założenia takiej spółki przy pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (przyjmując za minimalny kapitału spółki 20 000 franków) wynoszą m.in. 4 000 franków. Obejmują one poradę, założenie dokumentów oraz koszty notariusza. Dodatkowo dochodzi opłata za wpis do rejestru handlowego (ok. 700 franków). Wynagrodzenie za usługi kancelarii prawnej związane z założeniem spółki we wszystkich miejscach nie jest jednakowe.

Na stronie internetowej www.gruenden.ch w przystępny sposób podano wszystkie informacje i formularze odnoszące się do każdej formy przedsiębiorstwa, a dotyczące praktyki rejestrowania firmy w Szwajcarii tylko w języku niemieckim.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert